Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-6| গাৰােসকল

Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-6| গাৰােসকল The answer to each chapter is provided in the list so that you can easily browse throughout different chapter Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-6| গাৰােসকল and select needs one.

SEBA CLASS 9 QUESTION ANSWER (Ass. MEDIUM)

SUBJECTSLink
EnglishClick Here
অসমীয়াClick Here
বাংলাClick Here
বিজ্ঞানClick Here
সমাজ বিজ্ঞানClick Here
हिंदी ( Elective )Click Here
ভূগোল (Elective)Click Here
বুৰঞ্জী (Elective)Click Here

Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-6| গাৰােসকল

Also, you can read the SCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per SCERT (CBSE) Book guidelines. These solutions are part of SCERT All Subject Solutions From above Links . Here we have given Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-6| গাৰােসকল  Solutions for All Subjects, You can practice these here.

পাঠভিত্তিক প্রশ্নোত্তৰ 

প্রশ্ন ১। গাৰােসকলৰ উপজনগােষ্ঠীবােৰ কি কি ? 

উত্তৰঃ গাৰাে সকলৰ উপ – জনগােষ্ঠীবােৰ হ’ল— আমবেং , মাতছি , মাতাবেং , গাৰা গামচি , দুৱাল , ৰুগা – আৰু মেগাম ।

প্রশ্ন ২। গাৰাে বসতি প্রধান অঞ্চলবােৰ কি কি ? 

উত্তৰঃ পশ্চিম বঙ্গৰ পৰা আদি কৰি উত্তৰ – পূৰ্বাঞ্চলৰ প্রায় প্রতিখন ৰাজ্যত গাৰােসকল সিঁচৰতি হৈ থকাৰ উপৰিও বাংলা দেশতাে বহু ঠাইত এই জনগােষ্ঠীৰ লােক সিঁচৰতি হৈ আছে । ঘাইকৈ এওঁলােক গাৰাে পাহাৰত আৰু আন এটা গােটে বাংলা দেশত থাকিবলৈ লয় ।

প্রশ্ন ৩। গাৰৰ সকলৰ পূজা কৰা লােকক কি বুলি কোৱা হয় ? 

উত্তৰঃ গাবােসকলৰ পূজা কৰা লােকক সংসাবেক বুলি কোৱা হয় । 

প্রশ্ন ৪। গাৰােসকল আদিতে কি ধৰ্মৰ আছিল আৰু পিছত কি ধর্ম গ্রহণ কৰিলে ? 

উত্তৰঃ গাৰােসকল আদিতে দেৱ – দেৱীৰ পূজা অর্চনা কৰা হিন্দুধর্মলােক আছিল । পিছত উনৈশ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰা তেওঁলােকে খ্রীষ্টান ধর্ম গ্রহণ কৰিলে । 

প্রশ্ন ৫। গাৰােসকলৰ প্রধান বাদ্যযন্ত্র সমূহ কি কি ?

উত্তৰঃ গাৰােসকলৰ প্ৰধান বাদ্যযন্ত্র সমূহ হ’ল— ঢামা খ্রাম ( ঢােল ) , গগণা , ম’হৰ শিঙেৰে নির্মিত বাঁহৰ পাইপ লগােৱা বাংসী বাঁহী আদি । 

প্রশ্ন ৬। চমু টোকা লিখা :

( ক ) ৰামখে ওৱাথ্রে মােমিন ( খ ) ৰেভা , গিলবার্থ কে মাৰাক ( গ ) সােনাৰাম ৰংৰকগ্রে সাংমা ( ঘ ) হাৱার্ড ডেনিচন মােমিন ।

( ক ) ৰামখে ওৱাথ্রে মােমিন :

উত্তৰঃ ৰামখে ওৱাথ্রে মােমিন :- মেঘালয়ৰ বর্তমান উত্তৰ গাৰাে পাহাৰত অৱস্থিত মাটছক গ্রে নামৰ সৰু এখন পাহাৰীয়া গাঁৱত ১৮৩৪ চনত ৰামখে ওৱাথ্রে মােমিনে জন্ম গ্রহণ কৰিছিল । 

১৮৬৩ চনৰ ৮ ফেব্ৰুৱাৰীত ৰামখেই ৰেভাৰেণ্ট ড° মাইলচ ব্রনচনৰ দ্বাৰাই গুৱাহাটীৰ শুক্রেশ্বৰ ঘাটত খ্রীষ্টান ধর্মত বাপ্তিষ্ট লৈছিল । তাৰ কিছুদিনৰ পিছতে দামৰালৈ আহি ৰামখেই এখন স্কুল স্থাপন কৰিছিল আৰু অধ্যক্ষ হিচাপে কাম কৰিছিল । ৰামখে ওৱাথ্রে মােমিনে খ্রীষ্টান মিচনসমূহৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত মিচনাৰী হিচাবেও কাম কৰিছিল । মিচনসমূহৰ ভিতৰত বর্তমান উত্তৰ গাৰো পাহাৰত অৱস্থিত ৰাজা শিমলা গাৰাে বসতি গাঁৱত চল্লিশজনীয়া সদস্যৰে পােন প্রথমে এখন খ্রীষ্টান মিচন হিচাবে এটি গীর্জা ঘৰ স্থাপন কৰিছিল । 

তেওঁৰ হাতেৰে লিখা ‘কলা আৰু সংস্কৃতি’ বিষয়ক কিতাপখন মেঘালয় চৰকাৰে ১৯৯০ চনত প্ৰকাশ কৰিছিল । তেওঁৰ লিখিত ৪৫০০০ শব্দৰে বঙালী – গাৰাে অভিধানখন চিৰস্মৰণীয় হৈ থাকিব । ৰামখে ওৱাথ্রে মােমিনে লিখা কবিতাসমূহ হ’ল- ( ১ ) ১৮৮১ চনত ‘বিচিক খ্রিতা’ ( ২ ) চনত ‘চিমানাে আটছিয়ানি’ ( ৩ ) ১৮৮৩ চনত  ‘ৰিপেংতাংখাে নিকগ্রিকানি’ ( ৪ ) ১৮৮৪ চনত  ‘আ.আকো দাকানি’ আৰু ( ৫ ) ‘ড’ অৰং’ ।

( খ ) ৰেভা , গিলবার্থ কে মাৰাক :

উত্তৰঃ ৰেভা , গিলবার্থ কে মাৰাক :- ১৯২৫ চনত গিলবার্থ কে মাৰাক পশ্চিম খাচিয়া পাহাৰ আৰু দক্ষিণ কামৰূপ জিলাৰ সীমান্তত অৱস্থিত ৰাংসাপাৰা গাঁৱত জন্ম গ্রহণ কৰিছিল । তেওঁ ৰেভা , ৰামখে আৰু সাংমাৰ একমাত্ৰ পুতেক আছিল । তেওঁ ১৯৩৩ চনত প্রাথমিক শিক্ষা সাং কৰিছিল । ১৯৪১ চনত উচ্চ মাধ্যমিক পৰীক্ষাত উত্তীর্ণ হােৱা মাত্রে ড ভিক্টৰ হিউগ’স্বর্ড ৰ সহযােগত চেৰাপুঞ্জি থিয়লজিকেল কলেজত পঢ়িবলৈ সুবিধা লাভ কৰিছিল আৰু ১৯৪৯ চনত এল . টি . এইচ . পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছিল । গিলবার্থ কে মাৰাক ১৯৬০ চনত লিনার্ড থিওলজিকেল কলেজৰ পৰা ‘ডিগ্রী অব বেচালৰ অৱ ৰেলিজিয়াচ ইডুকেশন’ লাভ কৰিছিল । গিলৱাৰ্থ কে মাৰাক কামৰূপ জিলাৰ গােহলকোনা উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত শিক্ষকতা কৰিছিল । 

( গ ) সােনাৰাম ৰংৰকগ্রে সাংমা :

উত্তৰঃ সােনাৰাম ৰংৰকগ্রে সাংমা :- সােনাৰাম ৰংৰকগ্রে সাংমা উত্তৰ – পূৱ গাৰাে পাহাৰ আৰু গােৱালপাৰা জিলাৰ সীমান্তত অৱস্থিত নাছিৰংদিক নামৰ গাঁৱত ১৮৬৭ চনত জন্ম গ্রহণ কৰিছিল । তেওঁৰ পিতৃৰ নাম খলাং গাবিল মােমিন আৰু মাতৃৰ নাম ছামৰে ৰংৰকগ্রে সাংমা আছিল । নিশানগ্ৰামত প্রাথমিক শিক্ষা শেষ কৰি তেওঁ তুৰা মিচন স্কুলত ষষ্ঠ শ্রেণীলৈ পঢ়িছিল । সেই সময়ত গাৰাে পাহাৰত ষষ্ঠ শ্রেণীৰ ওপৰত শ্রেণী থকা বিদ্যালয় অর্থাৎ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয় ক’তাে নাছিল । গতিকে সােনাৰামৰ শিক্ষা যষ্ঠ শ্রেণীতে সমাপ্ত হৈছিল । তেওঁ আছিল সাহসী , আত্মবিশ্বাসী , আনক সেৱা কৰি ভাল পােৱা আৰু মৰম – চেনেহ থকা । তদুপৰি তেওঁৰ আটাইতকৈ ভাল গুণ আছিল পৰৰ নিন্দনীয় বাক্যবােৰ হেয়জ্ঞান কৰা , বিভিন্ন ধৰণৰ অন্যায় – অত্যাচাৰবােৰ সহ্য কৰিব পৰা বিধৰ গুণবােৰাে সােনাৰামৰ আছিল । সােনাৰামে সদায় অত্যাচাৰ – উৎপীৰণৰ বিৰােধিতা কৰিছিল আৰু সেইবােৰ সমুলঞ্চে নির্মূল কৰিবলৈ আপ্রাণ চেষ্টা চলাইছিল ।

( ঘ ) হাৱার্ড ডেনিচন মােমিন :

উত্তৰঃ হাৱার্ড ডেনিচন মােমিন :- হাৱার্ড ডেনিচন মােমনিক ‘আধুনিক গাৰাে সাহিত্যৰ জনক’ বুলি আখ্যা দিয়া হৈছিল । তেৱেঁই পােন প্রথমে ‘Achik ku – rang ‘ অর্থাৎ ‘গাৰাে মানুহৰ মাত’ নামৰ গাৰো ভাষাৰ এখন আলােচনী প্রকাশ কৰিছিল । 

প্রথমাৱস্থাত শিক্ষকতাই তেওঁৰ জীৱিকাৰ মূল পথ আছিল । কিন্তু পিছৰ কালছােৱাত সামাজিক কামত ব্যস্ততাৰে জীৱন অতিবাহিত কৰিছিল । 

১৯১৩ চনৰ ২০ ফেব্ৰুৱাৰীত মেঘালয়ৰ সৰু চহৰ তুৰাত হাৱার্ড ডেনিচনৰ জন্ম হৈছিল । তেওঁৰ পিতৃ জবাং ডি মাৰাক আমেৰিকালৈ পঢ়িবলৈ যােৱা গাৰৰ সম্প্ৰদায়ৰ ভিতৰত প্ৰথমজন ব্যক্তি আছিল । জবা ডি মাৰাক ১৯০৫ চনৰ পৰা ১৯১১ চনলৈকে আমেৰিকাৰ হাৱার্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ‘ডেনিচন স্কুলত’ শিক্ষা লাভ কৰিছিল । তাৰে স্মৃতিস্বৰূপে তেওঁ নিজৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰৰ নাম  ‘হাৰৱার্ড ডেনিচন ডব্লিউ মােমিন’ বুলি ৰাখিছিল । ইয়াৰ অৰ্থ শিক্ষা আৰু ধৰ্মৰ উৎপত্তি । হাৰৱার্ড ডেনিচন ডব্লিউ মােমিনে কলিকতাত পঢ়ি থকা অৱস্থাত তেওঁৰ নাম ‘হাৱার্ড ডেনিচন মােমিন’ নামেৰে সলনি কৰিছিল ।

All the বৈচিত্র্যময় অসম Chapters

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Leave a Reply