Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-3| কাৰ্বিসকল

Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-3| কাৰ্বিসকল The answer to each chapter is provided in the list so that you can easily browse throughout different chapter Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-3| কাৰ্বিসকল and select needs one.

SEBA CLASS 9 QUESTION ANSWER (Ass. MEDIUM)

SUBJECTSLink
EnglishClick Here
অসমীয়াClick Here
বাংলাClick Here
বিজ্ঞানClick Here
সমাজ বিজ্ঞানClick Here
हिंदी ( Elective )Click Here
ভূগোল (Elective)Click Here
বুৰঞ্জী (Elective)Click Here

Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-3| কাৰ্বিসকল

Also, you can read the SCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per SCERT (CBSE) Book guidelines. These solutions are part of SCERT All Subject Solutions From above Links . Here we have given Class-9 Assamese Question Answer| Chapter-2| মানৱ বন্ধনা Solutions for All Subjects, You can practice these here.

পাঠভিত্তিক প্রশ্নোত্তৰ 

প্রশ্ন ১। কাৰ্বিসকলক অসমৰ কলম্বাচ বুলি কোনে কৈছিল ? 

উত্তৰঃ কাৰ্বিসকলক অসমৰ কলম্বাচ বুলি বিষ্ণু ৰাভাই কৈছিল । 

প্রশ্ন ২। কাৰ্বিসকলৰ পৰম্পৰাগত সাজ – পাৰৰ বিষয়ে লিখা । 

উত্তৰঃ কাৰ্বিসকলৰ পুৰুষ আৰু নাৰীৰ পােচাক পৃথক । পুৰুষৰ আঠুমূৰীয়া পে চেলেং , চই হংথৰ , চই ইক , চইলক ( কাৰ্বি জেকেট ) , পই আদিয়েই প্রধান । চই হংথৰ আজিকালি কাৰ্বি জেকেট বুলি পৰিচিত । পই ( কাৰ্বি মাফ্লাৰ ) ৪ আৰু ৫ ইঞ্চি বহল আৰু প্রায় ৫ ৰ পৰা ৬ ফুট দীঘল । ইয়াৰ দুয়ােমূৰে ফুল তুলি দিয়া হয় । 

চেপাল আবু :- প্রায় ৩ ইঞ্চি বহল আৰু দীঘলে প্রায় ৬ ফুট । দুয়ােৰে কড়িৰে সম্বলিত বিশেষ চকচকীয়া ক’লা কাপােৰ । ইয়াক ডেকা ল’ৰা সকলে ব্যৱহাৰ কৰে । 

নাৰীসকলৰ সাজ – পাৰ হ’ল পিনি , পেকক আৰু ৱানকক । তদুপৰি পে চেলেং , পে খনজাৰি , পে ছাৰপি আদিয়ে প্রধান । 

পিবা :- ডেৰফুটৰ পৰা দুই ফুট বহল আৰু ৬ ফুট দীঘল । দুয়ােমূৰে বিভিন্ন ৰঙৰ ফুল  তুলি কড়িৰে সম্বলিত বিশেষ চচকীয়া কলা কাপােৰ । ইয়াক মহিলা , সকলে নিজৰ কেঁচুৱাটিক বােকোচাত লবৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে । 

প্রশ্ন ৩। কাৰ্বিসকলৰ উৎসৱ পার্বণ সম্পর্কে লিখা ।

উত্তৰঃ কাৰ্বিসকলৰ উৎসৱ পেং হেমফু , ৰংকেৰ , চজুন আদিয়েই প্রধান । পেং হেমফু হ’ল ঘৰুৱা উৎসৱ । এই উৎসৱত সাধাৰণতে তিনিটাকৈ পূজা থাকে ; ৰিং আংলং , বুইচম আৰু পেং । এই তিনিটা পূজা বছৰৰ আৰম্ভণিতে কৰা হয় যাতে বছৰটোত অপায় অমংগল নহয় । 

চজুন উৎসৱ ( Family festival ) :- এই উৎসৱ প্রতি বছৰে উদ্যাপন কৰা নহয় । ৪,৫ , বা ৯ বছৰৰ মূৰে মূৰে কৰা হয় । 

ৰংকেৰ উৎসৱ ( Community festival ) :- ইয়াক গাঁৱৰ উৎসৱ বুলি কোৱা হয় । এই উৎসৱাে বছৰৰ আৰম্ভণিতে উদ্যাপন কৰা হয় । পূজাৰ মূল বেদীত চৰাই , ছাগলী , কণী আদি উছৰ্গা কৰি পূজা কৰা হয় । 

প্রশ্ন ৪। কাৰ্বিসকলৰ মূল ফৈদ কেইটা কি কি ? 

উত্তৰঃ কাৰ্বিসকলৰ মূল ফৈদ পাঁচটা —১ । টিমুং , ২। টেৰণ , ৩। তেৰাং ৪। ইংহি । ৫। ইংতি ।

প্রশ্ন ৫। কাৰ্বি সমাজৰ নাৰীসকলে পৰিধান কৰা কেইবিধমান সাজ – পাৰ আৰু আ – অলংকাৰৰ নাম লিখা । 

উত্তৰঃ কাৰ্বি সমাজৰ নাৰীসকলে পৰিধান কৰা সাজ – পাৰ আৰু আ – অলংকাৰৰ নাম হ’ল — সাজ – পাৰ পিনি , পেকক , ৱানকক , পে চেলেং , পে – খনজাৰি , পে ছাৰপি , পিবা আদি । 

আ-অলংকাৰঃ লেক হিকি , নথেং পী , ন’লাংপং , নজাংছাই , লেকৰূৱে , লেক পাংখাৰা , লাং আৱ , ৰই পাংখাৰা , ৰই পাহু আদি । 

প্রশ্ন ৬। চমুটোকা লিখা — 

( ক ) ছেমছনছিং ইংতি ( খ ) ছামছিং হাঞ্চে, ( গ ) বংলং তেৰাং ( ঘ ) লংকাম তেৰণ । 

( ক ) ছেমছনছিং ইংতি :

উত্তৰঃ ছেমছনছিং ইংতি :- তেওঁ হ’ল কাৰ্বি আংলঙৰ স্বপ্নদ্রষ্টা আৰু ৰূপকাৰ । ১৯১০ চনৰ ৮ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে পশ্চিম কাৰ্বি আংলঙৰ টিকা পাহাৰত জন্ম গ্রহণ কৰিছিল । পিতাকৰ নাম থেংকুৰছিং ইংতি আৰু মাকৰ নাম ৰুথ মাধৱী ( কাজিৰ তিমুংপী ) । ১৯১৬ চনত গােলাঘাট মিছন স্কুলত শিক্ষাৰ পাতনি মেলে আৰু ১৯২৮ চনত গােলাঘাট বেজবৰুৱা হাইস্কুলৰ পৰা প্রথম বিভাগত মেট্রিক পৰীক্ষাত উত্তীর্ণ হয় । উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে গুৱাহাটী কটন কলেজত অধ্যয়ন কৰে যদিও সেইসময়ত স্বাধীনতা আন্দোলনৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত অধ্যয়ন আধৰুৱা হয় । পিছত ১৯৩৩ চনত চিলেটৰ মুৰাৰী চান্দ কলেজৰ পৰা সুখ্যাতিৰে চূড়ান্ত পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈ কাৰ্বি জাতিৰ প্ৰথম স্নাতক ৰূপে সুখ্যাতি অর্জন কৰে । তেওঁ স্নাতক ডিগ্রী গ্ৰহণ কৰাৰ পাছত গােলাঘাট বেজবৰুৱা হাইস্কুলত শিক্ষকতা কৰিছিল । ১৯৩৩ চনত মিকিৰ হিলচ ট্রেক গঠন হোৱাত  চৰকাৰে তেওঁক মাতি আনি ১৯৩৪ চনত নগাঁও জিলাৰ শিক্ষা বিভাগত উপ – পৰিদৰ্শক পদত নিযুক্তি দিয়ে । তেওঁ নিজেই কেইবাখনাে কাবি ভাষাৰ পাঠ্যপুথি লিখি অসমীয়া মাধ্যমৰ বিদ্যালয়সমূহত অতিৰিক্ত পাঠ্যপুথি হিচাপে পাঠদান কৰায় । তেওঁ লিখা পুথিকেইখন হ’ল ‘বিতুছ আকিতাপ’, ‘কালাখা আকিতাপ’,  ‘তেমপুৰু আৰু ৱপী ।

( খ ) ছামছিং হাঞ্চে :

উত্তৰঃ  ছামছিং হাঞ্চে :- ছামছিং হাঞ্চে এজন লেখক , কবি , গীতিকাৰ , ঔপন্যাসিক , কথাছবি প্রযােজক , ৰাজনীতিক , সাহিত্যপ্রেমী ব্যক্তি । নগাঁও জিলাৰ সৰুবাট মৌজাৰ অন্তৰ্গত পণ্ডিতঘাট বা আৰ্হিকেলক গাঁৱত ১৯৪৮ চনৰ এপ্রিল মাহৰ ১৮ তাৰিখে তেওঁৰ জন্ম হয় । পিতৃৰ নাম জয়সিং হাঞ্চে আৰু মাতৃৰ নাম কাএৎ টেৰণপী । বাল্যকালতে পৰিয়ালটোৱে পুৰণি স্থান পৰিত্যাগ কৰি হংক্রাম নামৰ ঠাইলৈ স্থানান্তৰিত হয় আৰু তাতে স্থায়ীভাৱে বসতি কৰে । হংক্রাম প্রাথমিক বিদ্যালয়তে শিক্ষা জীৱন আৰম্ভ হয় । পাছলৈ টীকা মধ্য ইংৰাজী বিদ্যালয়ত আৰু কামপুৰ মধ্য বিদ্যালয়ত শিক্ষা গ্রহণ কৰে । ডিফু চৰকাৰী বালক বিদ্যালয়ত ভর্তি হয় যদিও প্রৱেশিকা পৰীক্ষাত উত্তীর্ণ হব নােৱৰাত সেনাবাহিনীৰ চাকৰি কৰে । তিনি বছৰৰ পিছত চাকৰি ইস্তফা দি ১৯৬৭ চনত বৈঠালাংছ উচ্চ ইংৰাজী বিদ্যালয়ৰ হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হৈ উত্তীর্ণ হয় । ১৯৭৩ চনত স্নাতক ডিগ্রী লাভ কৰে । 

ভাষা – সাহিত্যৰ বিকাশ আৰু উন্নয়নৰ বাবে তেওঁ কেইবাখনাে পুথি কাবি আৰু অসমীয়া ভাষাত প্রণয়ন কৰি প্ৰকাশ কৰিছিল । সেইবােৰৰ ‘ভিতৰত নাম তাই হাঈমু’, ‘কাৰ্বি প্রণয়ী গীত’,  ‘ছবিন আলুন’ ( কাৰ্বি ৰামায়ণ ) ‘কুমলীন’, ‘ৰোমীৰ এমুঠি কাৰ্বি কবিতা’ ( অনুবাদ ) আৰু ‘ছেৰ হনজেং’ নামৰ গ্ৰন্থ উল্লেখযােগ্য । ১৯৮৩-৮৪ চনত কাৰ্বি লামেত আমেইৰ ( কাবি সাহিত্য সভা ) সাধাৰণ সম্পাদক ১৯৮৪-৮৫ চনত সভাপতিৰ আসন অলংকৃত কৰে ।

 ( গ ) বংলং তেৰাং :

উত্তৰঃ বংলং তেৰাং :- কাৰ্বি সাহিত্যৰ পুৰােধা ব্যক্তি বংলং তেৰাঙৰ জন্ম হয় ১৯০৯ চনৰ অক্টোবৰ মাহৰ ১০ তাৰিখে ডিলাই নদীৰ কাষৰ নিহাংলাংছ নামৰ ঠাইত । তেৱেঁই কাৰ্বি সাহিত্যৰ প্ৰথম লিখিত ৰূপ প্ৰদান কৰে । দেউতাকৰ নাম ছাৰ তেৰাং আৰু মাকৰ নাম কাৰেং তিচ্ছপী । তেওঁ ১৩ বছৰ বয়সৰ পৰা সাহিত্য ৰচনা আৰম্ভ কৰিছিল । তেওঁ লিখা বিভিন্ন কিতাপসমূহ হ’ল- ‘Word Book’  ‘আদাম আছাৰ’ ( বিবাহ নিয়ম ) ‘ৰূকাছেন’,  ‘হাঈমু’,  ‘ছেৰ হংথম’,  ‘কাৰ্বি কপুছন’, ‘ কাৰ্বি  চ ৰংজে’, ‘আৰণ আতেং’, ‘ৰংলিন’,  ‘ছাৰ আলুন’, আৰু ‘ছাৰ লামছাম’ । 

১৯৭৩ চনত কাৰ্বি সাহিত্য সভাৰ তৰফৰ পৰা কাৰ্বি সাহিত্যৰ পুৰােধা ব্যক্তি পুৰস্কাৰ প্ৰদান কৰা হয় । অসম চৰকাৰৰ তৰফৰ পৰা এককালীন মাননী প্ৰদান কৰাৰ লগতে সাহিত্যিক পেঞ্চন প্রদান কৰে । এইজনা পুৰােধা ব্যক্তিয়ে সকলােকে এৰি ২০০১ চনৰ জুলাই মাহৰ ১৭ তাৰিখে ইহলীলা সম্বৰণ কৰে ।

( ঘ ) লংকাম তেৰণ :

উত্তৰঃ লংকাম তেৰণ :- সু – সাহিত্যিক লংকাম তেৰণৰ জন্ম হয় ১৯৩২ চনত । তেওঁৰ দেউতাকৰ নাম ডিপ্লো তেৰণ আৰু মাকৰ নাম কাচাই হাঞ্চেপী । ১৯৫৭ চনত কাচে ৰংহাংপীৰ লগত বিবাহ হয় । ১৯৬৪ চনত মিকিৰ পাহাৰ জিলা পৰিষদৰ জন সম্পর্কৰক্ষী বিষয়া পদত মনােনীত হয় । তেওঁ কাৰ্বি আদৰবাৰৰ সাধাৰণ সম্পাদক আৰু সভাপতি পদকো অলংকৃত হৈছিল । কাৰ্বি সাহিত্য সভাৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সভাপতি আৰু ১৯৮৬ চনৰ কামপুৰ অধিবেশনত অসম সাহিত্য সভাৰ উপ – সভাপতি পদতো কার্যনির্বাহ কৰিছিল । ৰচিত , সংকলিত আৰু অনুদিত গ্রন্থ মুঠ ৪১ – খন । তেওঁৰ দ্বাৰা ৰচিত গ্রন্থসমূহহ’ল ‘ৰং কেছেং’, ‘টামাহিদি’,  ‘কিতাপ কিমি’,  ‘কাৰ্বি লামকুৰু’,  ‘কাৰ্বি জনগােষ্ঠী’, ‘কাৰ্বি লামকুৰু – লামছেং’,  ‘কাবি ভাষা পৰিচয়’, ‘কাৰ্বি লামতাছাম’ আদি ।

All the বৈচিত্র্যময় অসম Chapters

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Leave a Reply