Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-9| চুতীয়াসকল 

Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-9| চুতীয়াসকল  The answer to each chapter is provided in the list so that you can easily browse throughout different chapter Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-9| চুতীয়াসকল   and select needs one.

SEBA CLASS 9 QUESTION ANSWER (Ass. MEDIUM)

SUBJECTSLink
EnglishClick Here
অসমীয়াClick Here
বাংলাClick Here
বিজ্ঞানClick Here
সমাজ বিজ্ঞানClick Here
हिंदी ( Elective )Click Here
ভূগোল (Elective)Click Here
বুৰঞ্জী (Elective)Click Here

Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-9| চুতীয়াসকল 

Also, you can read the SCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per SCERT (CBSE) Book guidelines. These solutions are part of SCERT All Subject Solutions From above Links . Here we have given Class-9 Assamese Question Answer| বৈচিত্র্যময় অসম| Chapter-9| চুতীয়াসকল   Solutions for All Subjects, You can practice these here.

পাঠভিত্তিক প্রশ্নোত্তৰ 

প্রশ্ন ১। চুতীয়াসকলৰ আদি বাসস্থান ক’ত আছিল ? 

উত্তৰঃ হিমালয়ৰ উত্তৰৰ মানস সৰােবৰৰ পূবত থকা স্বাত সৰােবৰৰ কাষৰীয়া অঞ্চল চুতীয়া সকলৰ আদি বাসস্থান আছিল । 

প্রশ্ন ২। চুতীয়া শব্দৰ উৎপত্তি কোন শব্দৰ পৰা হৈছিল ? 

উত্তৰঃ স্বাত সৰােবৰৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ পৰা অসমলৈ অহা বাবে এওঁলােকক স্বাতীয় বােলা হৈছিল । কালক্ৰমত এই স্বাতীয়া শব্দৰ পৰাই চুতীয়া শব্দৰ উৎপত্তি হল । 

প্রশ্ন ৩। চুতীয়া সকলৰ এগৰাকী বীৰংগনাৰ নাম লিখা । 

উত্তৰঃ চুতীয়া সকলৰ এগৰাকী বীৰংগনাৰ নাম হ’ল- ‘ৰাণী বীৰংগনা সতী সাধনী’ । 

প্রশ্ন ৪। তলত দিয়া যিকোনাে এগৰাকীৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা । 

( ক ) সােণাৰাম চুতীয়া , ( খ ) ড° স্বর্ণলতা বৰুৱা ( গ ) চিদানন্দ শইকীয়া ( ঘ ) কোষেশ্বৰ বৰুৱা ।

( খ ) ড° স্বর্ণলতা বৰুৱা:

উত্তৰঃ ড° স্বর্ণলতা বৰুৱা:- ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বুৰঞ্জী বিভাগৰ মুৰব্বী তথা শ্ৰীশ্ৰীঅনিৰুদ্ধদেৱ আসনৰ অধ্যাপিকা হিচাপে কার্যনির্বাহ কৰি অৱসৰ গ্ৰহণ কৰা ড° স্বর্ণলতা বৰুৱাই উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ একমাত্র মহিলা বুৰঞ্জীবিদ হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল ।  ‘চুতীয়া জাতিৰ বুৰঞ্জী’ৰ মুখ্য সম্পাদিকা এইগৰাকী মহিলাই ‘A Comprehensive History of Assam’,  ‘Last Day of Ahom Monarchy : A History of Assam From 1769-1826 ’ আদি অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ ঐতিহাসিক তথ্যসমৃদ্ধ গ্রন্থৰ উপৰিও বহুসংখ্যক বুৰঞ্জীমূলক প্রবন্ধৰে অসমৰ বুৰঞ্জী চৰ্চাৰ ক্ষেত্ৰখন সমৃদ্ধ কৰি গৈছে । উল্লেখযােগ্য যে , এইগৰাকী বুৰঞ্জীবিদৰ ‘Status of Women in Non – Tribal Societies of Assam’ নামৰ গৱেষণা পত্ৰখনে ব্যাপক সমাদৰ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল । 

প্রশ্ন ৫। চুতীয়া সকলৰ বিষয়ে চমু পৰিচয় দাঙি ধৰা । 

উত্তৰঃ চুতীয়া সকল অসমৰ আদিম অধিবাসী সকলৰ ভিতৰত অন্যতম জনগােষ্ঠী । এওঁলােক আদিতে হিমালয়ৰ উত্তৰৰ মানস সৰােবৰৰ পূবত থকা স্বাত সৰােবৰৰ কাষৰীয়া অঞ্চলত বাস কৰিছিল । তাৰ পৰা তেওঁলােক অসমলৈ আহে । স্বাত সৰােবৰৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ পৰা অহা কাৰণে তেওঁলােকক স্বাতীয়া বােলা হৈছিল । পিছত স্বাতীয়া শব্দৰ পৰাই চুতীয়া হ’ল । ৰাণী সতী সাধনী আছিল চুতীয়া সকলৰ এগৰাকী বীৰাংগনা । আহােমৰ লগত হােৱা ৰণত পৰাজয় বৰণ কৰাতকৈ মৃত্যুৱেই শ্রেয় বুলি তেওঁ পাহাৰৰ ওপৰৰ পৰা জঁপিয়াই মৃত্যু বৰণ কৰে । 

চুতীয়া সকলে ৰাজত্ব কৰা শদিয়া ৰাজ্যৰ পুৰণি নাম আছিল বিদর্ভ —ইয়াৰ ৰাজধানী আছিল কুণ্ডিল নগৰ । এওঁলােকে ভীষ্মকৰ বংশধৰ বুলি পৰিচয় দিয়ে । এওঁলােক দেৱী উপাসক আছিল আৰু শদিয়াৰ কেঁচাই খাতীবা তাম্ৰেশ্বৰী গােসানীক নৰবলিৰ পূজা কৰিছিল । স্বৰ্গদেউ গৌৰীনাথ সিংহৰ দিনৰ পৰা নৰবলি প্রথা উঠাই দিছিল । এওঁলােক মঙ্গোলীয় নৃগােষ্ঠীৰ বৃহৎ বড়ো জনগােষ্ঠীৰ ভিতৰুৱা । 

চুতীয়াসকল ভাস্কর্য শিল্পত চহকী আছিল। ম’ৰা চৰাইৰ সৈতে বিষ্ণুমূৰ্ত্তি , শিৱ – পাৰ্বতীৰ মূর্তি , সূৰ্যৰ মূর্তি , তাম্ৰেশ্বৰী মন্দিৰ , মালিনী থান আদিয়ে এওঁলােকৰ স্থাপত্য – ভাস্কৰ্যৰ পরিচয় দিয়ে । ইয়াৰ উপৰিও সােণেৰে নির্মিত ডুগডুগি , সােণােৱালী গলপতা , সােণৰ কেৰু , সােণ আৰু ৰূপৰ গামখাৰু , জোনবিৰি , সােণৰ মেকুৰী , তিনি খলপীয়া সিংহাসন , দবা , কালি , চ’ৰা নাও আদি ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰমাণ পােৱা যায় । 

চুতীয়া জনগােষ্ঠীৰ বহুসংখ্যক ব্যক্তিয়ে অসমীয়া সাহিত্য – সংস্কৃতি আৰু জাতীয় জীৱনলৈ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত অবদান আগবঢ়াইছে ।

All the বৈচিত্র্যময় অসম Chapters

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Leave a Reply