HS First Year Assamese medium Solutions

HS First Year Solutions Arts Stream

প্ৰথম বাৰ্ষিকৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হবলগীয়া ছাত্র-ছাত্ৰীৰ বাবে আমাৰ এই ৱেবছাইটত শেহতীয়া পাঠ্যক্ৰমৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি পাঠ ভিত্তিক প্ৰশ্ন উত্তৰৰ লগতে অতিৰিক্ত প্ৰশ্ন উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছোঁ। যত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে অনলাইন যোগে পঢ়িব পাৰিব। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে কলা শাখাৰ অসমীয়া, ইংৰাজী, ঐচ্ছিক অসমীয়া, অৰ্থনীতি, বুৰঞ্জী, শিক্ষা, ৰাজনীতি, সমাজশাস্ত্ৰ, তৰ্কবিদ্যা আৰু দর্শনশাস্ত্ৰ । প্ৰতিটো বিষয়ৰ সকলো প্ৰকাৰৰ প্ৰশ্ন উত্তৰ দিয়াৰ উপৰিও প্ৰয়োজনীয় অতিৰিক্ত প্ৰশ্ন উত্তৰ দিয়া হৈছে। প্ৰশ্ন উত্তৰসমূহ সহজ-সৰল ভাষাত দিয়া হৈছে যাতে সহজতে হৃদয়ংগম কৰিব পাৰে।

AHSEC HS First Year Arts Stream All Subject Solutions and Notes

বিষয়লিংক
অসমীয়া (Assamese)Click here
हिंदी (Hindi MIL)Click Here
ইংৰাজী (English) Click here
ঐচ্ছিক অসমীয়া (Advance Assamese) Click here
অৰ্থনীতি (Economics) Click here
বুৰঞ্জী (History) Click here
শিক্ষা (Education) Click here
ৰাজনীতি (Political Science) Click here
সমাজতত্ত্ব (Sociology) Click here
তৰ্কবিদ্যা আৰু দর্শনশাস্ত্ৰ (Logic & Philosophy) Click here
পৰিৱেশ শিক্ষা (Environmental Studies )Click Here

আমাৰ ফালৰ পৰা দুআষাৰ

সৰ্বভাৰতীয় পাঠ্যক্ৰমৰ লগত সহ অৱস্থান হোৱাকৈ ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গবেষণা আৰু প্রশিক্ষণ পৰিষদে (NCERT) প্রস্তুত কৰি উলিওৱা ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰমৰ গাঁথনি (NCF-2005) ৰ আধাৰত অসম উচ্চতৰ মাধ্যমিক শিক্ষা সংসদে (AHSEC) যথেষ্ট পর্যালোচনাৰ অন্তত শেহতীয়াকৈ পাঠ্যক্ৰমৰ সংশোধন কৰিছে। উচ্চতৰ মাধ্যমিক প্রথম বার্ষিক আৰু দ্বিতীয় বার্ষিক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকললৈ ব্যৱহাৰিক আৰু বিজ্ঞানসন্মত গুণগত শিক্ষা আগবঢ়োৱাৰ উপৰিও শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গোলকীয় যুগৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰাবলৈ “অসম উচ্চতৰ মাধ্যমিক শিক্ষা সংসদে” ইয়াৰ পাঠ্যক্ৰম আৰু পাঠ্যসূচী সংশোধন কৰি উলিয়াইছে। ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গবেষণা তথা প্রশিক্ষণ পৰিষদ আৰু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অনুদান আয়োগৰ (UGC) দৰে গৱেষণা প্রতিষ্ঠানবোৰত নতুন পাঠ্যক্ৰম আৰু পাঠ্যসূচী প্ৰৱৰ্তন কৰিবৰ বাবে অধিতভাবে প্ৰয়াস আৰম্ভ হৈছে। এনে প্রচেষ্টাই প্রয়োজনীয় জ্ঞানৰ বিকাশ ঘটোৱাৰ লগতে ছাত্ৰ সমাজৰ শৈক্ষিক মান উন্নত কৰাত সহায় কৰিব।

This Post Has 14 Comments

Leave a Reply